MENU
URZĄD I JEDNOSTKI
SOŁECTWA
RADA GMINY
PRAWO LOKALNE
PLAN ROZWOJU LOKALNEGO
PRAWO MIEJSCOWE
REJESTR DZIAŁALNOŚĆI W ZAKRESIE ODBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH OD WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI
PROGRAM USUWANIA AZBESTU I WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST
PLAN STRATEGICZNY GMINY ŻURAWICA
SPRAWOZDANIA
PODATKI
BUDŻET I MAJĄTEK GMINY
KONTROLA ZARZĄDCZA
OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE
PRZETARGI
OGŁOSZENIA, OBWIESZCZENIA I ZAWIADONIENIA
MOJA SPRAWA
 
STOWARZYSZENIA
 
STANDARDY OBSŁUGI KLIENTA W UG
PROCEDURA NABORU NA STANOWISKA URZĘDNICZE
 
TURYSTYKA
OCHRONA ŚRODOWISKA
 
SZUKAJ
INSTRUKCJA OBSŁUGI
STATYSTYKA
REDAKCJA
GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ
    TURYSTYKA
 

W Gminie Żurawica istnieje wiele atrakcji turystycznych a każda gminna miejscowość zaprasza do zwiedzenia swych zabytków świeckich, wojskowych, przyrodniczych i sakralnych.

W miejscowości Batycze znajduje się murowana cerkiew św. Mikołaja zbudowana na miejscu wcześniejszej drewnianej, zniszczonej w czasie I wojny światowej. Świątynia z 1935r. obecnie pełni funkcję kościołaa rzymsko-katolickiego.

Istniejący do dziś murowany obronny dwór będący cennym zabytkiem Bolestraszyc powstał na przełomie XVI i XVII wieku. Obecnie mieści się w nim siedziba Zakładu Fizjografii i Arboretum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.
Piękny ogród botaniczny Arboretum w Bolestraszycach zajmuje obszar przeszło 20 ha, zróżniczowanego pod względem ukształtowania powierzchni terenu jest obiektem przyrodniczym o charakterze naukowo-dydaktycznym. Na terenuie Arboretum znajduje się drewniany kościół z 1850r.
Wielką atrakcją turystyczną Bolestraszyc jest również trzykondygnacyjny pancerny XIII fort "San Riedau" z 1895r. z położonym na południowy-wschód od niego fort pomocniczy XIII A "Zabłocie" zbudowany około 1880r. i po przeciwnej stronie, północno-wschodniej resztki niewielkiego fortu artyleryjnego XIII B.
Dodać należy jeszcze zabytek architektury sakralnej w postaci drewnianej cerkwi Narodzenia NMP powstały w 1908r.

Również w miejscowości Buszkowice znajduje się interesujący zabytek sztuki sakralnej - dawna cerkiew NMP, obecnie kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem "NMP Królowej", powstały w 1900r.
W Buszkowiczkach znajduje się także fort XII - Buszkowiczki, należący do fortu XXI "Bakończyce" będącego częścią pierścienia wewnętrznego Twierdzy Przemyśl. Fort zbudowany w 1880r. miał charakter półstały i służył jako stanowisko artlerii. Jednowałowy Fort XII miał ochraniać most forteczny na Sanie, do dziś zachowały się z niego ślady schronów oraz wały i fosy.

Kosienice z kolei zapraszają do zwiedzenia pięknego kościoła Św. Trójcy powstałego w 1853r, który z racji położenia w lesie na skraju wsi zwany jest " kościołem w lesie".
Parterowy dwór kosienicki położony w parku krajobrazowym, dziś w nienajlepszym stanie, w sąsiedztwie lasów i stawów zachęca do jego odwiedzenia.

W Maćkowicach cennym zabytkiem jest powstały w połowie XIX wieku pałac, obecnie siedziba ośrodka katolickiego ruchu oazowego "Światło-Życie".

Orzechowce zapraszają do zwiedzenia powstałego w 1880r. dwuwałowego pancernego X fortu Twierdzy Przemyśl. Fort ten posiada dwa forty pomocnicze - fort X A " Droga Pruchnicka" na wschód od głównego zachowany jedynie szczątkowo oraz fort X B "Zagrodnia" na południowy-zachód od fortu głównego.

Wyszatyce jedna z najstarszych wsi całej ziemi przemyskiej powstała około 1293r.
Po zniszczeniach i pożarach jakie ją nawiedziły zachował się jedynie pięknie odrestaurowany dwór z połowy XIX wieku.
Do zabytków architektury sakralnej można zaliczyć godny uwagi kościół pod wezwaniem św. Mikołaja wzniesiony na początku XX wieku oraz świątynia grecko-katolicka z 1936r.

Sama zaś Żurawica zaprasza do zwiedzenia dworu z XVIII wieku. Znajduje się tu również i fort XII "Werner" powstały około 1880r.
Sam fortsłużył jako budowla artyleryjska, gdzie znajdowały się stanowiska artylerii broniące pobliskiej linii kolejowej wiodącej w strone Jarosławia.
Obecnie Fort jest użytkowany przez stacjonującą w Żurawicy jednostkę wojskową jako magazyn sprzętu wojskowego.

 
 

>>